piątek, 7 kwietnia 2017

SPRAWOZDANIE Z GRY MIEJSKIEJ 2017



W dniu 30 marca 2017 r. odbyła się kolejna edycja gry miejskiej "Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni", w tym roku  poświęcona duchowieństwu. Jej celem było oddanie czci bohaterskim osobom duchownym: kapłanom oraz zakonnikom i zakonnicom, które poświęciły swoje życie w służbie Boga i Ojczyzny w trudnych czasach komunistycznego reżimu.
Organizatorem gry był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej w Lublinie (koordynator i pomysłodawca gry - mgr Adela Bielecka, pozostali koordynatorzy: mgr Andżelika Szkutnik i mgr Joanna Wójcik).
Wzięło w niej udział 10 drużyn z lubelskich i podlubelskich szkół. Uczestnicy musieli zapoznać się z biogramami kapłanów i osób konsekrowanych, zamieszczonymi na blogu przygotowanym przez organizatora gry. Podczas zmagań konkursowych młodzież miała do wykonania zadania w różnych miejscach na terenie Lublina: w Kurii Metropolitalnej, na Zamku Lubelskim, w Bibliotece Łopacińskiego, w Instytucie Pamięci Narodowej, w Szkole Podstawowej SS. Urszulanek UR, w Archikatedrze Lubelskiej, u OO. Dominikanów i OO. Karmelitów oraz w kościele św. Mikołaja na Czwartku. Wymagały one wiedzy merytorycznej, aktywności oraz umiejętności współdziałania w grupie i organizacji działań w trakcie gry.
Po raz pierwszy w grze wykorzystano kody QR z pytaniami.
Oficjalnie gra rozpoczęła się w siedzibie Solidarności przy ul. Królewskiej 3, a zakończyła w nowym budynku Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Wodopojnej 2.
Gościem honorowym tegorocznej edycji była Pani Doktor Zenobia Kitówna autorka książki o Janie Szczepańskim zatytułowanej „Poprzedził Popiełuszkę”. Nagrody i dyplomy wręczał Naczelnik Archiwum IPN Pan mgr Marcin Krzysztofik.


ZWYCIĘZCY TEGOROCZNEJ GRY MIEJSKIEJ:

I miejsce: Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego przy Zespole Szkół w Mełgwi;
II miejsce (ex aequo): Zespół Szkół nr 5 w Lublinie i Technikum nr 1 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej w Lublinie;
III miejsce: Pallotyńskie Gimnazjum In. Stefana Batorego w Lublinie;
IV miejsce: XXI LO im. Stanisława Kostki w Lublinie.

ZWYCIĘZCY GRY W KODY QR:

I miejsce: Gimnazjum im Józefa Piłsudskiego przy Zespole Szkół w Mełgwi;
II miejsce: Technikum nr 1 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie;
III miejsce (ex-aequo): Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie oraz XXI LO im. św. Stanisława Kostki  w Lublinie "Biskupiak".

PATRONI HONOROWI I FUNDATORZY NAGRÓD:
1. Jego Ekscelencja Ks. Abp Stanisław Budzik. Metropolita Lubelski
2. Dr hab. Przemysław Czarnek - Wojewoda Lubelski
3. Teresa Misiuk - Lubelski Kurator Oświaty
4. Dariusz Magier - Dyrektor Instytut Oddziału Pamięci Narodowej w Lublinie
5. Przemysław Omieczyński - Prezes Fundacji Niepodległości

SPONSORZY:
1. Prof. Mirosław Piotrowski - Poseł do Parlamentu Europejskiego
2. NSZZ "Solidarność" Oddział Lubelski
3. NSZZ "Solidarność" Komisja Zakładowa SOSWdDiMNiSS

PARTNERZY:
1. Muzeum Lubelskie na Zamku
2. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego
3. Instytut Pamięci Narodowej Oddział Lubelski
4. NSZZ "Solidarność" Oddział Lubelski
5. Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek UR
6. Kuria Lubelska
7. Archikatedra Lubelska
8. OO. Dominikanie
9. OO. Karmelici Bosi
10. Kościół Św. Mikołaja

Z całego serca dziękujemy wszystkim, dzięki którym tegoroczna gra miejska mogła dojść do skutku: Patronom Honorowym, Fundatorom nagród i Sponsorom, Partnerom oraz wszystkim, którzy na różne sposoby wspierali nasze dydaktyczne działania. Dziękujemy również nauczycielom, którzy przygotowali młodzież do konkursu, oraz młodzieży biorącej udział w konkursowych zmaganiach.